Rejs katamaranem po Cykladach.

1. Termin: dwa tygodnie w dniach 15-29 września 2018 roku. Wydaje się, że to bardzo dobry termin. - Nie ma już takiego upału i tak wielu turystów, morze jest cieplutkie, meltemi się kończy, wszędzie jest nieco taniej.

2. Jacht: ten sam co w 2017 roku - S/Y CHRISTINA. Zobacz Ją w różnych ujęciach , lub zobacz Ją na krótkim filmie .

Sprawdzony, przetestowany - Katamaran Lagoon 400S2 światowej Francuskiej firmy BÉNÉTEAU. Warto zobaczyć historię powstania firmy BÉNÉTEAU.

Informacje o własnościach nawigacyjnych i żeglowaniu katamaranem można znaleźć w Internecie. Tekst najbardziej zgodny z moimi doświadczeniami ZAŁĄCZAM... Po otwarciu strony klikając 2x na # powiększysz obraz na całą stronę. Klikając na + lub - zmienisz wielkość strony.

Katamaran w przeciwności do jachtów jednokadłubowych nie ma balastu - jest jachtem NIEZATAPIALNYM!!!

Podstawowe dane jachtu:
    ● długość 12.61 m, szerokość 7.5 m, zanurzenie 1,26 m,
    ● kabiny: 4 dwuosobowe - każda łazienką (WC, prysznic, ciepła woda) + 2 jednoosobowe bez WC,
    ● powierzchnia żagli: 97 m2 - grot listwowy/lazy jack + fok rolowany,
    ● silniki: 2 x Yanmar 45 KM - jeden w każdym kadłubie z niezależnym sterowaniem osobnymi manetkami,
    ● zbiorniki: wody 400 l, paliwa 325 l,
    ● ponton: z silnikiem, na żurawikach (łatwo stawiany na wodzie), ze sztywnym dnem,
    ● kambuz: pełne wyposażenie - piekarnik z grillem, lodówką,
    ● nawigacja: GPS z ekranem dotykowym 14" przed sternikiem,
    ● źródła prądu: duży panel słoneczny - non stop pracująca zamrażarka,
    ● łączność: UKF z DSC,
    ● radio: z głośnikami w kokpicie,
    ● kokpit: zadaszony,
    ● prysznic: dodatkowy na rufie,

Kliknij powyżej i zobacz plan jachtu.

3. Trasa: Celami głównymi rejsu są trzy Monastyry.
Pierwszy to Panagia Evaggelistria na wyspie Tinos zwany przez Polaków Grecką Częstochową - nigdy Tam nie byłem, chociaż wielokrotnie zamierzałem... Grecy zwą ten Monastyr (po angielsku, bo nie tylko Grecy tam przybywają) "Our Lady of Tinos" - Nasza Pani na Tinos, lub the Lourdes of Greece” - Grecka Lourdes. Pielgrzymi po wyjściu z promu zmierzają do tego Monastyru na kolanach. Warto to zobaczyć.
Drugi to Monastyr Hozoviotissa. Znaduje się on w Ztatoce Katapola na Amorgos, gdzie jest przyklejony wysoko do skały. Polecam film na Youtube. Zapraszam też do obejrzenie zdjęć tego niezwykłego Monastyru Hozoviotissa. Z portu Katapola trzeba sie udać taksówką ok. 20 minut na mały parking i pójść pod górkę drugie tyle. Byłem dwa razy, pojadę z radościa i trzeci...
Trzeci to Panagia Chrissopigi na S Sifnos. Poniżej są linki do zdjęć tego Monastryru. Byłem widziałem i jeszcze raz chcę być!

Planowana trasa to: (miejsca, w których nie byłem zaznaczyłem czerwoną czcionką) Ateny, Flaves, Zatoka Posejdona, Kea, Andros, Tinos, Mykonos, Delos, Naxos, Amorgos, Sifnos, , Serifos, Kythnos, Hydra, Methana, Ateny. - Kliknij na mapkę powyżej.
Być może trasa jest zbyt ambitna i sensowniej byłoby odpuścić np. Andros leżące dość wysoko na północ, aby mieć chociaż jeden dzień w zapasie... Decyzję zostawiam na później.
Poniżej kilka zdjęć tych świętych dla Greków miejsc:

Virgin Mary na Tinos. Ze strony http://greece.greekreporter.comHozoviotissa na Amorgos.
Ze strony http://www.touringclub.it
Kliknij powiększ...

       

Panagia Chrissopigi na S Sifnos - w zatoce byłem w monastyrze niestety nie.

Ze strony http://www.johnsanidopoulos.com i http://www.aegeanislands.gr
Kliknij powiększ...

  

Czas na plan rejsu - kliknij obok i obejrzyj plan rejsu...

4. Załoga: - jest międzynarodowa:) (w nawiasie skąd i kolejny rejs ze mną): Alicja (Koronowo, drugi), Ania (Gniewkowo, drugi), Ewa (Strzyżawa, pierwszy), Jola (Grudziądz, pierwszy), Andrzej (Nakło, drugi), Beniu (Srzyżawa, trzeci), Kaziu (Bydgoszcz, czwarty), Krzysztof (Fordon, trzeci ze mną na Cykladach, a wcześniej kilka ze mną na Bałtyku. Ma też patent kapitana - sam prowadził 1 rejs na Cykladach i kilka na Bałtyku), Marek (Koronowo, drugi), Michał (Strzyżawa, trzeci), Zenek (Grudziądz, pierwszy), Ryszard (Toruń) kapitan i... mamy komplet!
W dniu 30 czerwca 2018 roku w OW Polonez w Pieczyskach odbyło sie spotkanie załogi. Kliknij i zobacz plan spotkania...

5. Koszt 2. tygodniowego rejsu: koja w kabinie 2. osobowej z toaletą i prysznicem, lot do i z Aten, pełne wyżywienie na jachcie + paliwo to łącznie ok. 1000 -1200 Eu.
Tydzień w Chorwacji zobaczysz na stronie Croatiacharter tanie nie jest, luksusowe owszem... U "swojego" wieloletniego armatora mam dużo taniej...