Rejs  po Cykladach w 2014 roku!

1. Termin: 26.04 do 10.05.2014 roku - a więc majówka! Nie latem, gdy w Polsce ciepło a na południu Europy upały, ale właśnie majówka, gdy u nas wiosna a tam już ciepło, ale jeszcze nie upały! Gdy ceny czarteru jachtu o prawie 1/3 niższe.

2. Jacht: Beneteau Cycaldes 50.5 - S/Y IKAROS - poniżej to właśnie ON; stoimy na kotwicy w zatoce Posejdona w 2012 roku. Zobacz zdjęcia w intenecie.
        » długość: 15,62 m
        » szerokość: 4,89 m
        » zanurzenie: 2,00 m
        » masa netto: 12680 kg
        » żagle: 110 m2
        » szybkość: 11 w.
        » silnik: Yanmar 123 HP
        » zbiornik paliwa: 440 l
        » zbiornik wody: 930 l
        » koje: 11 (8+2+1)
        » kabiny: 5 (4 małżeńskie, 1 towarzyska + 1 solo)
        » łazienki: 3 + prysznic na rufie
        » niezależny generator prądu 230 V
        » klimatyzacja

3. Koszty: jak zawsze składają się z 3. części

a) czarter jachtu - za 2. tygodniowy rejs 3700Eu. Przedpłata za czarter jachtu została dokonana i 11.10.2013 r. otrzymałem potwierdzenie wpłynięcia umówionej kwoty na konto bankowe armatora w Atenach.

b) samolot:  z Warszawy do Aten i z powrotem w PLL LOT - wylot 25 lub 26 kwietnia o godz. 22:30 i powrót 11 maja o 5:00. 10 osób ma bilety.
UWAGA: nasz rodzimy przewoźnik wycofał lot do Aten w soboty o 11:05 i powrót też w soboty o 15:40 - bilety na ten samolot mieliśmy już kupione i musieliśmy zmienić rezerwacje! Tym samolotem wielokrotnie lecieliśmy i było to b. wygodne połączenie dla czarterujących jachty, gdyż standardowo na całym Świecie wymiana załóg dokonuje się w sobotę w godzinach 10-15.

c) wyżywienie i inne (paliwo, woda, prąd, koszty kapitana 50Eu) - 200Euro/osobę

Już nie koszt, ale aramtor musi zablokować na karcie debetowej kaucję zwrotną 1800Euro. Od kilku lat ten temat załatwiamy w ten sposób, że jeden z członków załogi ufając pozostałym blokował na swojej karcie ww. kaucję. W 2012 roku, jako, że karta oferującego się kolegi nie uzyskała akceptacji banku greckiego (była to karta polskiego banku nieznanego na rynku greckim) 10 członków załogi wpłaciło na konto karty debetowej jednego z członków załogi, który miał lepsza kartę, ale nie miał na niej pokrycia po 180Euro. Po rejsie, który odbył się bez strat (jak każdy do tej pory i oby tak dalej:) jeszcze w Atenach kaucja wszystkim została zwrócona.

Kalkulacja kosztu rejsu (nie licząc zwrotnej kaucji):  czarter (wartość średnia przy dziesięciu członkach załogi) - 370Eu; samolot ok. 230Eu; wyżywienie& 200Eu. Razem: 800Eu/2 tyg./osobę.

4. Załoga:  10 osób już jest: Agnieszka, Lidia, Terenia, Andrzej, Hipolit, Jacek, Jarek, Krzysztof (I oficer), Michał i Ryszard - kapitan. Jest jeszcze jedno wolne miejsce - może jeszcze ktoś z Was? Namiary na mnie w Kontakt.

5. Trasa: Cyklady. Marzy mi się ponownie dopłynąć do Amorgos (choć to kawałek drogi) i w zatoce Katapola posłuchać w tawernie śpiewu niemłodego Greka, który akompaniuje sobie na buzuki... - ZOBACZ! Ale są też inne miejsca na Cykladach, gdzie jeszcze nie byłem, i zamiast płynąć do uroczej stolicy Cyklad Ermaupolis na Syros, udać się na wyspę Tinos, która jest dla Greków jak dla Polaków Częstochowa.

Wikipedia podaje: Tinos stanowi religijne centrum Grecji. Tutaj odbywają się liczne pielgrzymki do świątyni Panagia Evangelistria, w której znajduje się cudowna ikona Dziewicy. Jej autorstwo przypisuje się św. Łukaszowi. Ikona została odkryta w 1823 roku, a w 1940 roku, z chwilą gdy jedna z sióstr zakonnych klasztoru Kechrovounion poinformowała, że Matka Boska nawiedziła ją we śnie, narodził się kult maryjny. Milenium pielgrzymkowe przypada na 15 sierpnia a dzień ten zwany jest Dekapentavgoustos. Pielgrzymka rozpoczyna się u nabrzeża, do którego przybija prom, a następnie 800 metrową drogą wiedzie do murów kościoła. Wielu z pątników trasę tę przebywa na czworaka lub kolanach. Większość pielgrzymów stanowią kobiety.

Zachęcam do zapoznania się z informatorem rejsu "Majówka na Cykladach".

Zapraszam również do obejrzenia trzech filmów zrobionych przez Tadzia Klimowicza, podczas rejsu po Cykladach w 2010 roku na pokładzie S/Y Bavaria 49 o nazwie ARION:

1. Cyklady pod żaglami

2. Cyklady nad i pod wodą

3. Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Atenach