1987 rok.
Dzięki Krzysiowi Laskowskiemu kilku żeglarzy z Bydgoszczy zostało członkami Klubu Żeglarskiego Neptun W Górkach Zachodnich.
Tam remontowaliśmy S/Y Jupiter (opal II) i udało nam się uzyskać zgodę klubu na wzięcie na 2 tygodnie jacht Santa Maria II typu Dufour 24. Jest to francuska łódź żaglowa zaprojektowana przez Michela Dufoura i zbudowana po raz pierwszy w 1975 roku. Długość 7,3 m; szerokość 2,65 m; zanurzenie 1,6 m; powierzchnia żagli 28 m2, bez silnika.
Zdecydowaliśmy się na rejs do Zatoki Kilońskiej przez bardzo ładne przejście cieśniny Fehmarnsund z zatoki Meklemburskiej do Kilońskiej.

Załogę stanowili: Ryszard Gumański, Krzysztof Laskowski, Jan Kromski, Andrzej Kurzewski i ja, jako kapitan.

Na S od Bornholmu dopadł nas silny zachodni wiatr i schowaliśmy się za południowo wschodnim brzegiem wyspy. Po 2 dobach odpuściło. Za cieśniną Fehmarnsund wiatr był niekorzystny i musieliśmy iść na południe blisko obszaru manewrów wojskowych. Okazało się, że zbyt blisko (nie było wtedy GPS) i okręt patrolowy marynarki wojennej RFN zwrócił się do nas z prośbą o zmianę kursu. Tak uczyniliśmy. Dalsza część rejsu odbyła się bez przygód i zrealizowaliśmy plan wyprawy.

Santa Maria II " w przystani akademickiej Zatoki Kilońskiej.
Od lewej u góry: Ryszard Gumański, Ryszard Szczerban, siedzą od lewej: Krzysztof Laskowski, Jan Kromski, Andrzej Kurzewski.

Kliknij na zdjęcie - powiększ...