1987 rok.
Dzięki Krzysiowi Laskowskiemu kilku żeglarzy z Bydgoszczy zostało członkami Klubu Żeglarskiego Neptun W Górkach Zachodnich.
W klubie tym był dość mocno zdewastowany jach polskiej konstrukcji typu OPAL I. Były to dwumasztowe jachty, drewniane z ożaglowaniem typu jol, budowane w latach 1965-1984 przez Gdańską Stocznię Jachtową STOGI. Pod koniec lat 70. nazwę stoczni zmieniono na Stocznia Jachtowa im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.
Tym jachrem był S/Y "Jupiter". Rok budowy 1970, nr na żaglu: VIII-PZ-25, a od 1976: PZ-65; armator: MJKM Neptun Górki Zachodnie, klub przyzakładowy PRCiP w Gdańsku.
Długość 13,06 m; szerokość 3,1 m; zanurzenie 1,95 m; powierzchnia żagli 76 m2, bez silnika.
Remont odbywał się pod nadzorem emerytowanego szkutnika, budujacego wcześniej te jachty Pana Hanryka Brylskiego. Kierownikiem remontu był Kapitana Macieja Duma - inżynier, pracownik Okręgowego Urządu Miar i wag w Gdańsku. Niezwykle dokładny i pracyzyjny. Świetny kapitan i kolega. Zorganizował i przeprowadził wieloetapowy rejs z Gdańska do Fiumicino koło Rzymu. Brałem udział w ostatnim etapie z Barcelony. Jeszce bez GPS i internetu. Nawigacja zliczeniowa w oparciu o spis świateł, locję, spis radiolatarni, angielakie mapy morskie itd... było Bosko...

" Na zdjęciu podobny do S/Y "Jupiter" - OPAL IV - S/Y "KomandorII". Kliknij na zdjęcie - powiększ...